cilest i smrt od plucne embolije

martina

informirajuci se po internetu(medicinske stranice,FDA,itd.) naisla sam na popis pilula koje su bile uzrokom smrti zena u engleskoj od 1994-99.medu njima se nekoliko puta navodi cilest.kako onda mozemo biti sigurni da nam zivot nije ugrozen konzumacijom istih?koje tablete na nasem trzistu ne sadze estrogen ,a imaju najmanje nus pojava?hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Svaki oralni kontraceptiv može biti uzrokom tromboemboličkog incidenta, te se stoga kod svake pacijentice savjetuje detaljna laboratorijska obrada koja uključuje i koagulogram kako bi se izdvojile visoko rizične korisnice kontraceptiva.Na europskom tržištu postoji čitavi niz niskodozažnih kontraceptiva od kojih se u posljednje vrijeme najviše spominje Yasmin (Sheringov Preparat), ali kod nas nažalost ne ide na recept.