CIN 1

Nikolina

Na papa testu mi je utvrđen CIN 1 i promjene povezane s HPV-om.Imala sam samo jednog partnera i ja sam njemu bila jedina partnerica.Da li je moguće da je CIN 1 zbog nekog drugog razloga i da li se HPV-om može zaraziti i drugačije osim seksualnim kontaktom?Unaprijed zahvalna

Prof.dr. Marina Ivanišević

Draga nikolina, HPV se prvenstveno prenosi spolnim putem makar su opisani u dansje vrijeme i drugi putevi prijenosa: npr. poljupcem. Trebate odrediti koji tip HPV nosite, a to će biti najlajše ukoliko se javite u Kliniku za infektivne bolesti Fran Mihaljević u zagrebu u Laboratorij za molekularnu dijagnostiku; kupite hranilište za HPV, pa vam vaš ginekolog uzme obrisak vrata maternice i tada ćete znati koju vrstu HPV nosite i što dalje činiti će vam reći ginekolog. Odnos sa prezervativom nadalje je prvi korak u terapiji HPV-a.