Cin 3

Mamica1

Postovani, molila bih Vas da mi objasnite nalaz kolposkopije. Papa mi je pokazao cin3.
ZT stabilna, zatvoren tip 2
SKG vidljiva. Na 18h nekoliko manjih podrucja ABE, II kvadrant <25'
Jodna proba negativna.
Sto znaci SKG, ABE, ZT?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ZT znači zona transformacije. Zona transformacije je pojam koji označava granicu između izvornog pločastog i izvornog cilindričnog epitela. SKG je skvamokolumnarna granica - granica između višeslojnopločastog i jednoslojnocilindričnog epitela. Ako je vidljiva u cijelosti takav nalaz kvalificiramo kao zadovoljavajući. Ako je SKG djelomično vidljiva ili se uopće ne može prikazati nalaz je nezadovoljavajući. ABE znači acetobijeli epitel
zadebljani je i lagano izdignuti epitel unutar TZ koji pokazuje pozitivnu octenu reakciju, što znači da se nakon premazivanja cerviksa 3-5% octenom kiselinom prikazuje bijeli epitel, područja visoke gustoće jezgara, i to upućuje na abnormalni nalaz.