cin I i anemija

Marija

Poštovana docentice!

Imam 36 god., majka sam 2 djece, od 11 i 6 god. Nakon 1. poroda ostala je laceracija cerviksa na kojoj su se kasnije javile kronične upale. Unatrag 10 god. papa nalaz (koji ponavljam gotovo svakih 6 mj.) pokazuje cin I , samo je nekoliko puta u međuvremenu bio u granicama normale. Menstruacijski ciklusi su 24-26/6 dana. Do sada su upale uglavnom tretirane primjenom Geonistina i Betadinea, te "kemijski" paljenjem ranice.
Zanima me da li postoji moguća veza između eventualne anemije izazvane kratkim menstr. ciklusima i papa nalaza cin I, te što se savjetuje u ovako dugotrajnim ponavljanjima cin I.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Nema nikakve veze između odstupanja u nalazu Pape (CIN) i anemije, koja je vjerojatno posljedica skraćenih menstruacijskih ciklusa. Važno je isključiti postojanje disfunkcijskih menstruacijskih krvarenja i miomatoznih lezija koje također mogu biti uzrokom anemija u velikog broja žena.

Marija

Molim da mi još odgovorite na drugi dio pitanja:

što se savjetuje u ovako dugotrajnim ponavljanjima cin I.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kod ponavljajućeg CINa I /II svakako treba isključiti postojanje infekcije i učiniti identifikaciju humanog papiloma virusa (HPV i njegovu tipizaciju).