cista

Draga

Postavljena mi je dijagnoza Cystis adnexorum 1.sin, pa sam dobila uputu za punkciju ciste pod kontrolom UZ.
Mozete li da mi malo pojasnite kako se obavlja punkcija, da li se koristi anestezija, da li dugo traje, da li se ostaje u bolnici?
Puno pozdrava

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Punkcija ciste pod kontrolom ultrazvuka obavlja se u ležećem položaju i pod kontrolom vaginalne ultrazvučne sonde. U ovisnosti o veličini ciste, Vašim subjektivnim tegobama i sl l, a u dogovoru s liječnikom možete zahtijevati ili će Vam se preporučiti analgezija (obično intravenskog tipa). Tada se nakon toalete rodnice i vanjskog spolovila uvodi vaginalna sonda presvučena sterilnom navlakom na koju se montira vodilica igle, te se nakon prikaza iste na ekranu uvodi igla i pod kontrolom ultrazvuka cista se prazni, a sadržaj ciste se pošalje na citološku ,a po potrebi i na mikrobakteriološku analizu.
Uobičajeno je postupak provesti po principu dnevne bolnice, ali ukoliko ćete osjećati bolnost ili anksioznost možete planirati jednodnevni boravak u bolnici.