cista

Ksenija

postovana Dr.,

Vec nekoliko godina mi se javljaju , s vremena na vreme vodene ciste na desnom jajniku koje prouzrokuju jake bolove. Menstruacije su mi do sada uredne, imam jedno dijete. Doasadasnja terapija je obuhvatala samo neke kontraceptive, ciste su se tako smanjivale i ponekad pucale> Sada sam radila analizu estrogena i progestina 17. dana ciklusa. Estrogen je bio u granicama normale a progesteron 1.96.Lecnik mi je prepisao primolut 3 meseca. Da li je to efikasna terapija, hoce li se one opet javljati, sta je njihov uzrok? Zahvalna .

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Terapija koju Vam je savjetovao liječnik je progestagenska terapija koja se smatra veoma uspješnom u slučaju vodenih, folikularnih cista i može se očekivati regresija (poboljšanje) Vašeg nalaza na jajnicima. Ipak, činjenica da imate opisane probleme navodi Vas na potrebu redovite kontrole (ultrazvučne / ginekološke) i nužnost povremene hormonske terapije koja je metoda liječenja u ovakovim slučajevima.