strije

Snezana

Postovana doktorice,

Dali pojava strija je, pored drugih faktora i genetski, pa dali to sto se nisu pojavili prilikom prve trudnoce, znaci da se nece pojaviti i narednih, ili to nema veze?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Pojava strija doista ovisi od osobe do osobe, ovisna je o elasticitetu kože, kvaliteti kolagenog tkiva, genetski je uvjetovana, ovisna o dobivenoj tjelesnoj težini, rastezljivosti kože i brojnim drugim faktorima. Postoje navodi u literaturi koji opsežno elaboriraju njenu hormosnku uvjetovanost. Podatak da niste imali probleme sa strijama tijekom prethodne trudnoće ohrabrujuća je , ali bih Vas ipak uputila da se okreneti prevenciji ovog problema (kontrolirati tjelesnu težinu, redovito mazanje hidratantnim kremama i sl).