Cista na jajniku

Sanda

Poštovani,

1999 godine primljena sam u bolnicu na operaciju s dijagnozom cysta ovari 1 sin. Uterus myomatosus, hypermenorrhoea, adipositas, i operirana 4.8.1999. PHD: hysterectomia abd, adenxectomia 1 sin., adenomyosis uteri. Nalaz biopsije nakon operacije mi je uredan.
U rujnu 2000. godine nakon učinjenog transvaginalnog doplera u boji proneđena mi je na ostalom desnom jajniku paučasta cista fi 3 cm,
da bi u 12. 2000. godine ista bila 4,5x3,3x2,6 cm fi 18 mm obilan protok, R1=0,35, te za 15 dana 4,5x3,8x4,0 cm, fi 3,5 cm s gušćim paučastim sadržajem dobro prokrvaljena R1=0,38,. Učinjen nalaz 29.12.2000. CA 125 he 7.4 U/ML. Na pregledu UZV CD 20.09.2001. cista bez projeme fi 3 cm, R1-0,55. Ističem da sam zadnju menstruaciju imala 21.7.99. prije operacije, tako da mi se od 12-30-tog u mjesecu pojavljuju tegobe kao pred menstruaciju, bolovi u jajniku, a ponekad i na druge dane pogotovo kada se uzrujavam. Inače imam valunge, jako se znojim, vrlo sam depresivna, liječnik mi ne želi dati hormone budući da imam taj jedan jajnik. Budući da sam cijeli život imala vodene ciste, i sada ovo, očito sam sklona tome, molim savjet, da li da cistu operiram laparoskopski, ili što dalje, da li postoji mogućnost da se ista osuši, budući da ona raste i smanjuje se?
Zahvaljujem,
Sanda

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Veličina ciste, gustoća sadržaja i obilni protok zahtijevaju redovitu kontrolu cističnog tumora na preostalom, desnom jajniku. Iako ne navodite Vašu dob, pretpostavljam da je opisana cista posljedica ovulacije, te da se bolovi jajvljaju zbog pritiska i adhezija (priraslica) koje su nerijedak nalaz nakon učinjene histerektomije. Činjenica da je CA 125 u granicama normale umirujući je nalaz i dozvoljava Vam da bez tenzije pričekate ponovni kontrolni pregled. Ukoliko se i nakon tri mjeseca prikaže cistična lezija istih osobitosti (veličine, građe i protoka) te ukoliko ćete i dalje imate slične tegobe, preporučila bih da razmislite o laparoskopskom odstranjenju ciste i uvođenju hormonskog nadomjesnog liječenja.

Sanda

Poštovana docentice Kupešić, zahvaljujem na Vašem odgovoru, budući da bi željela izvršiti ginekološki pregled kod Vas, molim Vas da mi odgovorite gdje radite kako bi mogla kod Vas zakazati pregled.

Unaprijed hvala,

Sanda

dijana

Mene zanima sto znaci pojam policisticni jajnici? Ima li to veze s hormonalnom neravnotezom? Sto znaci uopce hormonalna neravnoteza i koje mogu biti posljedice?

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana gosp. Sanda
Zahvaljujem na povjerenju i upućujem Vas na tel. br. 01/3712-109, gdje se tijekom svakog radnog dana možete naručiti za ginekološki i ultrazvučni pregled na Odjelu za neplodnost i humanu reprodukciju OB Sveti Duh, Sveti Duh 64, Zagreb