Ciste

Mikica

Mozete li objasniti kakva je to cista Lutei sa hematogenim sadrzajem da li takva cista boli kakvo je lecenje?
Moram da napomenem da imam dosta priralica i da sam do sada imala tri operacije.
Takodje bih da pitam da li priraslice mogu da doprinesu nepravilnom radu jajnika inace samo levi jajnik je prisutan sto se desnog tice postoji malo parcence negde ali se uglavnom ne vizualizuje.

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Mikice, cista corpus luteum ili cista žutog tijela je cista koja nastaje nakon ovulacije a u slučaju trudnoće, a ukoliko je sadržaj hematogen ili krvav tada je to corpus rubrum ili haemorrhagicum ili crveno tijelo koje nastaje nakon ovulacije , pražnjenja folikula i izlaska jajne stanice te sa tog mjesta jajnik fiziološki krvari što je normalno ali kod jaćeg krvarenja može boliti. U iznimnim sluačjevima dolazi i do obilnijeg krvarenja i jače boli pa i doboravka u bolnici ili op. zahvata.