cistit

Zorana

Postovana dr.Kupesic,

Prije 5god. imala sam hemoragicni cistit od E.coli, javljao se svakih 6mj. sa ne toliko izrazenih simptoma, zatim ga nije bilo dulje vrijeme, da bi se javio u mjesecu (12.2000) kad sam pokusavala zanijeti, zanijela sam i nije ga bilo dok sam bila trudna. Posljedna dva puta se javlja poslije snosaja u vidu boli pri kraju uriniranja i osjet da nisam zavrsila sa istim. Pokusavam ga se rijesiti uzimanjem vise tekucine, ali mi bas ne ide od ruke. Buduci da prije nije bio povezan sa snosajem, a sada da, dali je to ipak, kako ga nazivate, "cistit medenog mjeseca" i ima li trajno resenje za njega, jer necu vise antibiotike, a jos manje da se pribojavam seksa? Unaprijed hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
S obzirom na subjektivne smetnje koje ukazuju na urinarnu infekciju i upalnu mokraćnog mjehura (cistitis) preporučila bih da učinite slijedeće pretrage:
1. urin sa sedimentom, 2. urinokulturu s antibiogramom, 3. kompletnu krvnu sliku sa sedimentacijom.
Nakon uvida u učinjene pretrage zaključiti će se o optimalnoj terapiji (u slučaju upale ciljani antibiotici koji će riješiti Vaš problem). U slučaju da se ne identificira infektivni uzročnik liječnik će Vam preporučiti kako sanirati opisane smetnje (primjena urološkog čaja, dopunske ginekološke pretrage i sl)