Problem

Snjezana

Postovana dr.Kupesic,

Imam 32 godine i pokusavam ostati trudna vec dvije godine. Prosla sam dvije terapije s klomifenom, ali bez uspjeha. Za vrijeme ovulacije cesto malo krvarim i pojavljuju se akne. Ujedno, imam smedji iscjedak prije i dva dana poslije menstruacije. Moze li ovo biti razlog mom problemu i da li je u pitanju hormonalni poremecaj? Gdje se i kako moze napraviti analiza hormona?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Mrljasta krvarenja prije i nakon m. krvarenja mogu upućivati na postojanje unutarmaterničnih promjena (npr endometrijski polip) ili na hormonski poremećaj. Preporučila bih učiniti hormonsku analizu (minimalno FSH,LH,E2, Prl, testosteron) između 3. i 8. dana m. ciklusa). Ove se pretrage mogu učiniti u Klinici Petrova, Sestre milosrdnice, Sveti Duh, a vjerujem i u većim regionalnim centrima na uputnicu.

Snjezana

Postovana dr. Kupesic!

Zahvaljujem se na odgovoru i molim Vas da mi pojasnite nalaz koji sam napravila po vasem savjetu. Spolni hormoni 6. dana ciklusa su: estradiol-185,8 ; testosteron-1,02 ; progesteron-0,624 ; prolaktin-14,98 ; LH-5,56 ; FSH-8,85 ; FSH-8,85. Je li moguce da zbog nekog hormona ne mogu ostati trudna? I sto uciniti dalje?

Hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Hormonske pretrage koje navodite uglavnom su u granicama normale i ne bi trebale nepovoljno utjecati na Vaš reprodukcijski potencijal. Kao što sam rekla u prethodnom odgovoru savjetujem učiniti transvaginalnu ultrazvučnu pretragu kako bi se podrobno analizirala maternična šupljina i endometrij.

Snjezana

Postovana dr.Kupesic!

Zahvaljujem jos jednom na odgovoru. Preporucili ste mi transvaginalnu pretragu kako bi se podrobno analizirala maternična šupljina i endometrij. Mozete li pojasniti sto se pri tome analizira i na koji nacin, kako i gdje se to moze napraviti?

Hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Analizu maternične šupljine i endometrija najpreciznije je učiniti transvaginalnom trodimenzionalnom ultrazvučnom pretragom po mogućnosti s metodom obojenog doplera (možete se naručiti na bolnicu Sveti Duh, Odjel za neplodnost, tel 37 12 109)