Cmv u trudnoci

Tuga12

Poštovani,
Trudna sam 12 tj., krv sam vadila oko 8 tj. i saznala sam da mi je igg i igm na cmv pozitivan, a na nalazu pise infekcija starija od 4 mj., sto bi znacilo da sam se zarazila malo prije trudnoće. Molim Vas da mi kažete što da radim i što se može dogoditi bebi i dali bi porod trebao biti na carski?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste zaraženi prije trudnoće, mogućnost prelaska virusa na dijete je vrlo mala, oko 1,4%. Imate već stečeni imunitet koji štiti dijete od virusa. Savjetujem redovne kontrole.

Mm1511

postovani
U 11.tj trudnoce sam
U 8 tjednu sam radila pretrage
Cmv igm pozitivan 1.38
Cmv igg pozitivan 29
Cytomegalovirus index 0.65
I na kraju nalaza pise index aviditeta je 0.65 sto je znak primarne infekcije starije od 3 mjeseca
Dva mjeseca prije trudnoce sam prvi put u zivotu dobila urtikariju, da li je to zbog toga ? I koje posljedice mogu biti za trudnocu?
Upucena sam infektologu.
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, IgG je pozitivan i kod primarne infekcije i kod već preboljele infekcije (prije trudnoće). IgM je pozitivan kod primarne infekcije u 75 do 90% slučajeva i može ostati pozitivan do godinu dana, tako da on nije relevantan u zaključivanju je li infekcija nastala tijekom trudnoće ili ranije. Zbog toga se koristi aviditet IgG. Visok aviditet (> 65 %) označuje dobar imunitet, a infekcija je prethodila 6 i više mjeseci prije testiranja, dok nizak aviditet (< 35%) označuje slab imunitet i ukazuje da je infekcije bila prije 2 do 4 mjeseca. Vi imate visok aviditet, stoga će sa trudnoćom biti sve u redu. Urtikarija nema veze s tim. Ipak, neka infektolog da svoje mišljenje.

malena1983

Poštovani doktore, u 13. tjednu trudnoće radila sam Torch test. IgG na citomegalo virus mi je negativan, a IgM je graničan, te se moram opet napraviti test. Nalaz IgM je 9,27 AI. Koliko sam u opasnosti? Imam dijete u vrtiću. Jako sam zabrinuta, jer simptomi CMV su nespecifični. Da nisam napravila test ne bih ni znala. Sad sam u 17. tjednu i prije 2 tjedna sam preboljela Covid 19 s blagim simptomima. Treba li se i dijete testirati? Hvala na pomoći

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o primoinfekciji. Potrebno je ponoviti testiranje nakon dva tjedna. Ako će tada biti pozitivni i IgG i IgM radi se o primoinfekciji. Ako IgG ostane negativan, u pitanju je unakrsna reakcija. Šanse da će primoinficirana trudnica virus prenijeti na dijete su vrlo male, oko 1%.

malena1983

Hvala doktore na brzom odgovoru, idem sutra na vadenje krvi. Molim vas pojasnjenje vezano za unakrsnu reakciju.

Ivo Balenović, dr. med.

Unakrsna reakcija je imunološki odgovor na neki drugi antigen, a ne antigen koji se ispituje (u ovom slučaju CMV). Drugim riječima, to je lažno pozitivan rezultat.

malena1983

Hvala Vam doktore na pojašnjenju. Danas sam vadila krv, pa ću pričekati par dana rezultate.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Josipa0303

Postovani doktore,

U 11 tjednu trudnoce mi je nalazom krvi utvrdjen cmv, igm pozitivno, igg negativno. Nakon 2 tjedna ponovljeno testiranje i nalazi opet isti. Igm pozitivan, igg negativan. Krvna slika i jetrene probe dobre. U 9 tj trudnoce mi je nalaz psh povisen pa trosim eutirox 25mg. Nakon drugog pozitivnog nalaza za cmv doktor me poslao na infektologiju gdje su mi jucer vadili urin i krv za pcr testiranje. Trenutni sam trudna 17 tj. Ima si sanse da sam zarazena prije trudnoce ili sve ukazuje na nedavnu zarazu?