hormoni LH i FSH

rikikiki

Do prije par mjeseci sam pila kontracepcijeske pilule i muž i ja smo odlučili imati klinca pa sam prestala s kontracepcijom.
Ciklusi poslije prekida kontracepcije su bili sljedeći : 17, 25, 25, 20 i 19 dana.
Uglavnom, čim mi jedna menstruacija prođe druga dođe...
Na uputu ginekologa obavila sam pretrage hormona, glukoze i inzulina. Rezultati su bili sljedeći :
Glukoza 3,0 mmol/L
Inzulin 4.6 mJ/L
Pretrage hormona sam radila 4. dan ciklusa:
LH/Lutropin 19.0 IJ/L
FSH/Folitropin 27.8 IJ/L
Estradiol 161 pmol/L
Slobodni testosteron 1.2 pmol/L
DHEAS 5.67 mcmol/L
Prolaktin 5.8 mcg/L
Otišla sam kod svoga ginekologa i od njega sam dobila tablete Dabroston da ih pijem od 16-25 dana ciklusa u sljedeća 3 mjeseca.
Već sam nekoliko puta probala s tom terapijom i menstruacije su se nakon mjesec-dva vraćale na skraćene razmake. Zar je zaista jedina terapija taj Dabrostom ili postoji nešto drugo?
Isto tako me zanima koji mogu biti uzroci takvih rezultata i kako se otkrivaju!
Molim vas za savjet!
Hvala!

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
Dabroston nije jedini lijek,ali je, po mom mišljenju, dobro odabran. Preporučujem korištenje kroz 3 ciklusa, a zatim ev. korekciju terapije.

Hipo

Poštovani,

Ginekolog me uputio na vadjenje hormona 2-7 dan ciklusa. Vadjeni su 7. Dan
Nalazi su:

Slobodni testosteron 5,1 Ref 0,2-14,2
TSH 2,61 0,55-4,78
LH 8,11 2,12-10,89
FSH 6,36 3,89-8,78
Testosteron 1,5 0,4-2,6
Estradiol 214 99-448
DHEA-S 3,1 0,6-7,2
Androstendion 9,4 1,7-11,5
SHBG 57,6 18,2-135,5
FAI 2,6 0,65-10,80

Treba li me zabrinjavat nesto visi LH u odnosu na FSH radi PCOS-a ili neceg drugog?
Uzv je uvijek bio uredan, jednom je radjen i color dopler i jajnici su bili uredni, nikada nisu nasli ciste. Imala sam laparoskopiju radi mioma, nakon cega mi nije receno da imam ciste na jajnicima,
Ciklusi su 27-28 dana, menstruacija traje 5 dana, imam akne, nisam dlakava, pokusavam zatrudniti vec 9 mjeseci, nije bilo spontanih, pijem Eutyrox radi Hashimota i to je pod kontrolom. Ici cu svom doktoru, ali jos moram vaditi progesteron i docekati nalaz, a nestrpljiva sam pa vas molim za misljenje.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hotmoni se vade od 2-5 dana ciklusa. Tsh vam je povišen ako želite trudnoću, te je svakako lh viši od fsh što bi impliciralo anovulacijske cikluse.

lola1993

Postovani,

vadila sam krv, stigli su nalazi
TSH 3,1
FSH 1,2
LH 12,7

Trebam li biti zabrinuta? Dijagnosticiran mi je PCOS,
I jos jedno pitanje, moze li se preko ovih hormona vidjeti trudnoca?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Radi se o ozbiljnom hormonskom poremećaju i pcos-u te se čim prije podvrgnite terapiji
Pročitajte temu na našim stranicama o pcosu. U vašem slučaju trudnoća sada s nalazima ovih hormona nije moguća.

tongo

Postovani
Imam 34 godine. Ciklusi mi uvijek bili malo produzeni (35-45 dana) ali imala bi u prosijeku 9 ciklusa godisnje. Zadnja 3 ciklusa su bila 72 dana, 50 dana i 62 dana. Htijela bi ostati trudna. Nalazi hormona 2. dan ciklusa su:
FSH - 8.82
LH - 12.13
Prolaktin - 2119 (medicinska sestra kad sam vadila rekla je da sam trebala biti bar dva sata budna prije vadjenja a ja sam nakon 1.5 sati)
TSH - 3.47 ovaj hormon sam vadila prije 20 dana.
Koje je vase misljenje i sto biste mi preporucili u vezi eventualnih dodatnih pretraga?
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Obradu hiperprolaktinemije i povišenog TSH . Sugeriram pregled endokrinologa.

margita_7

Postovani,
imala sam missed ab u 8tt te nakon 4 i pol mjeseca biokemijsku trudnocu. Nakon missed ab vadila sam briseve koji u bili uredni, kao i serološki testovi te nalazi trombofilije. Za sve nalaze ste mi i vi dali komentar. Menstruacija nakon biokemijske trudnoce dosla je 39 dan, inace mi je ciklus 30-33 dana, nemam policistične jajnike. Vadila sam spolne hormone 5 dan ciklusa,ovo su nalazi:
FSH 1.30
LH 5.00
PRL 179
DHEA SO4 8.10
ANDROSTENDION 13.7
ESTRADIOL 0.223
TESTOSTERON 2.0
TSH 0.234(napomena,pila sam terapiju atirazola godinu danai prestala prije uzimati prije skoro dvije godine,od tada je tsh bio u granicama sve do sada vjerovatno zbog trenutnog stresa)
T4 139
T3 1.80

AMH pmol/L 28.08
AMH ng/mL 3.93

S obzirom na ove nalaze, molila bih Vaše mišljenje a ovisno o tome eventualnu preporuku što još mogu napraviti,treba li mi neka terapija i mogu li kreniti na novu trudnoću?

Hvala Vam puno.

margita_7

Postovani,
Imam 28 godina,imala sam missed ab u 8tt te nakon 4 i pol mjeseca biokemijsku trudnocu. Nakon missed ab vadila sam briseve koji u bili uredni, kao i serološki testovi te nalazi trombofilije. Za sve nalaze ste mi i vi dali komentar. Menstruacija nakon biokemijske trudnoce dosla je 39 dan, inace mi je ciklus 30-33 dana, nemam policistične jajnike. Vadila sam spolne hormone 5 dan ciklusa,ovo su nalazi:
FSH 1.30
LH 5.00
PRL 179
DHEA SO4 8.10
ANDROSTENDION 13.7
ESTRADIOL 0.223
TESTOSTERON 2.0
TSH 0.234(napomena,pila sam terapiju atirazola godinu danai prestala prije uzimati prije skoro dvije godine,od tada je tsh bio u granicama sve do sada vjerovatno zbog trenutnog stresa)
T4 139
T3 1.80

AMH pmol/L 28.08
AMH ng/mL 3.93

S obzirom na ove nalaze, molila bih Vaše mišljenje a ovisno o tome eventualnu preporuku što još mogu napraviti,treba li mi neka terapija i mogu li kreniti na novu trudnoću?

Hvala Vam puno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imate FSH;LH inverziju. Vjerovatno se ovulirate , Svakako se javite endokrinologu za pregled.

ana_al

Poštovani doktore,

Imam 35 godina, te nakon 3,5 godine korištenja Yaz tableta, odlučila sam prestati korištenje kako bi mogla planirati trudnoću. Ciklusi su redoviti - 27/28/25/26 dana. Budući da u ovih 5 mjeseci nije bilo uspjeha odnosno začeća doktorica je uputila na pretrage.

Pa ovim putem molila bih vas za komentar nalaza hormona koje sam vadila 3 dan ciklusa. Rezultati su sljedeći:
FSH 10,8 (3,85-8,78)
LH 6,9 (2,12-10,89)
Prolaktin 160,5 (70,8 - 568,5)
Testosteron 0,5 (0,4 - 2,6)
Estradiol 149,23 (92 - 422)

TSH 1,41 (0,27-4,20)

Unaprijed hvala.

ana_al

Poštovani doktore,

Imam 35 godina, te nakon 3,5 godine korištenja Yaz tableta, odlučila sam prestati korištenje kako bi mogla planirati trudnoću. Ciklusi su redoviti - 27/28/25/26 dana. Budući da u ovih 5 mjeseci nije bilo uspjeha odnosno začeća doktorica je uputila na pretrage.

Pa ovim putem molila bih vas za komentar nalaza hormona koje sam vadila 3 dan ciklusa. Rezultati su sljedeći:
FSH 10,8 (3,85-8,78)
LH 6,9 (2,12-10,89)
Prolaktin 160,5 (70,8 - 568,5)
Testosteron 0,5 (0,4 - 2,6)
Estradiol 149,23 (92 - 422)

TSH 1,41 (0,27-4,20)

Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni. Savjetujem da odredite vrijednost progesterona 21. dan ciklusa. Na taj se način dokazuje ovulacija.

ana_al

Imam 35 godina, te nakon 3,5 godine korištenja Yaz tableta (isključivo kao kontraceocija), odlučila sam prestati korištenje kako bi mogla planirati trudnoću. Ciklusi su redoviti - 27/28/25/26 dana. Budući da u ovih 5 mjeseci nije bilo uspjeha odnosno začeća doktorica je uputila na pretrage.

Pa ovim putem molila bih vas za komentar nalaza hormona koje sam vadila 3 dan ciklusa. Rezultati su sljedeći:
FSH 10,8 (3,85-8,78)
LH 6,9 (2,12-10,89)
Prolaktin 160,5 (70,8 - 568,5)
Testosteron 0,5 (0,4 - 2,6)
Estradiol 149,23 (92 - 422)

TSH 1,41 (0,27-4,20)

Unaprijed hvala.

ana_al

Hvala najljepša na odgovoru i isprike na duplom postu, malo neznanje u korištenju foruma s moje strane. Jos jednom hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Lijep pozdrav.

ana_al

Poštovani doktore,

molim bih vas za vaše dodatno mišljenje, a vezano za prethodnog i dodatne pretrage koje su napravljene. Dakle, uz gore navedene nalaze hormona utvrđena je redovita ovulacija, a napravljeni su i dodatni testovi, OGTT te hormona štitnjače. Nalazi su bili idući:
1. fT4 rezultat 17.31. (ref. interval 12.0-22.0)
anti TPO 1.4 (ref. interval <9)
TSH 1.41 (0,27-4.20)

2. OGTT
Glukoza 0 h - 5,2 (ref. interval < 6.4)
Glukoza nakon 2 h - 3.9 (ref. interval < 6.4.

Na temelju navedenog doktorica je propisala korištenje Gynositol kapsula te vitamina D3 oleo 4 kapi na dan. Molim vas vaše mišljenje, treba li obaviti neke dodatne pretrage ili koristiti neki dodatni lijek?
Hvala i lijep pozdrav,
Ana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni. Nema potreba za dodatnim pretragama. Savjetujem da Vaš suprug uradi spermiogram.

3lma0310

Postovani,

Moji hormoni 3. dan ciklusa su sljedeci: estradiol 46 pg/ml; estradiol 168,8 pmol/l; fsh 4,1 miu/ml; lh 10,11 miu/ml; prolactin 329 miu/l, progesteron 0.80 nmol/l; progesteron 0.25 ng /ml, testosteron 3.3. Kakvi su mi nalazi? Da li je moguce da zatrudim?