Cudna krvarenja

Malamu87

Postovani doktore,
nakon sto sam rodila drugo dijete pocelo mi se desavati da imam na sredini ciklusa jedan dan malo krvi..to se desilo tri puta u godinu dana..U tih godinu dana sam bila na 3 papa testa, 5 ultrazvucnih i ginekoloskih pregleda i sve je u najboljem redu..Doktor me stavio na yaz tabelete i nakon toga 11mjeseci se to nije ponovilo da bi jucer opet bilo krvi 15.dan uzimanja yaza..znam za probojno krvarenje ,ali zar se organizam nakon 11mjeseci nije navikao na yaz?molim Vas za savjet,sta vise da radim..opet sam se narucila na pregled i papa test iako sam bila prije pola godine.ne mogu normalno funkcionirati jer sam stalno u strahu da imam onu najgoru bolest..sta mi preporucujete od nalaza jos da uradim, da li nakon svih ovih pregleda zbilja imam razloga za brigu? Uplasena sam.Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Radi se o probojnom krvarenju koje nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ukoliko bi se ponavljalo može se preći na druge, jače kontraceptive.

Malamu87

Zaboravila sam reci da imam 32god. I to mi se nikad prije nije desavalo.lp

Ivo Balenović, dr. med.

Dob nema veze s krvarenjem. Ono se dešava zbog 'relativnog manjka' hormona. U tom slučaju prelazi se na kontraceptive s jačom dozom.

Malamu87

Postovani doktor ja se bojim raka endometrija, znam da je rijedak kod mladjih osoba, ali strah postoji zbog navedenih krvarenja..prvi put kad se to desilo bilo je za vrijeme ovulacije i debljina endometrija je bila oko 10mm..nakon toga sam pocela sa tabletama yaz i nakon toga je debljina endometrija bila oko 5mm, ali sam procitala da tablete stanjuju endometrij..taj put sam zamolila doktora da uzme uzorak endometrija za biopsiju, ali je rekao da nema potrebe jer je tako tanak medjutim ja sam tad bila na tabletama yaz..ne znak vise sta da radim, da li da opet trazim biopsiju endometrija, bris ili da to pustim na miru?oprostite sto sam dosadna.lp

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje imaju menstruaciju nema karcinoma endometrija, Endometrij se u potpunosti odbacuje menstruacijom, tako da se karcinom ne može razviti.

Malamu87

Oprostite, ali meni vise nista jasno jer sam procitala da je moguc i kod mladjih zena sa menstruacijom..zato se i bojim..

Ivo Balenović, dr. med.

Rak endometrija se najčešće javlja kod žena u menopauzi, nakon 50. godine. U mlađih je izuzetno rijedak.