dali da se nadam?

frana

Postovana
zbog manjka progesterona sam dobila terapiju dabrostona od 15-og dana ciklusa. Zadnja menstruacija je bila 18. 4. Dali je moguce s obzirom da je jos nisam dobila da sam trudna. Naime, dali menstruacija mora doci u roku od pet dana nakon dabrostona ili moram jos cekat s obzirom da sam u naredna tri ciklusa nakon posljednje tablete dobila u roku 2-3 dana. Danas je 6 dan od zadnje tablete. Inace nemam nikakvih simptoma trudnice a vec par dana me boli kao da cu dobiti menstruaciju. Koliko da jos cekam i da se narucim kod ginekologa. Kucni test ne zelim uzeti jer se bojim razocarenja.
Sa stovanjem
Frana - mozda buduca majka.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ukoliko menstruacijsko krvarenje nije došlo 10 dana nakon prekida primjene Dabrostona, svakako bih savjetovala učiniti beta hCG koji se smatra puno pouzdanijim od kućnog testa. Puno sreće u Vašim nastojanjima da ostvarite željenu trundoću.

Ana

Poštovana,
Prije četiri tjedna sam bila na laparoskopiji radi endometriotičkih jajnika,gdje je napravljena ekstirpacija endom.cista.Preporučena mi je medikamentna terpija eksterne genitalne ovarijske endometrioze s primarnom neplodnošću.Trebala sam 1. ili 2. dana sl. cilkusa ordinirati Zoladex 3,6 mg, no ja još uvijek (31) dan nisam dobila menstruaciju,i nemam smptome,a inače mi ciklus traje 24-27 dana.Da li se radi o nekom poremečaju nakon oprecije?

Unaprijed hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Nerijetko se javljaju poremećaji ciklusa nakon operacijsih zahvata, što vVas ne bi trebalo osobito zabrinjavati. Ipak, nikako nemojte započeti primjenu Zoladeksa prije nego potvrdite negativan nalaz beta hCGa i /ili dobijete pravo menstruacijsko krvarenje.