debljanje

mariam

Postovana doktorice!
Javljam se opet s jednim pitanjem. Sada sam u 21. tjednu trudnoce i sve je manje vise u redu. Da li trebam biti zabrinuta jer sam do sada dobila samo dva kilograma. Jedem kao i prije, nemam ni pojacan ni smanjen apetit.Imam 25 godina i nikad nisam bila sklona debljanju.Pijem Penatal vitamine.Da li je to dovoljno? Ponekad na vecer osjecam blagu bol u gornjem dijelu trbuha tj. malo ispod desne dojke.Trebam li se zabrinjavati?
Jos jednom puno HVALA na odgovoru i vasoj volji i trudu da nas rijesite svakojakih briga!
Pozdrav

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Vi ste dobili svega dva kilograma tijekom prvih dvadeset tjedana trudnoće što se smatra dvostruko manjim "dobitkom" od očekivanog. Naime, očekivani prirast tjelesne težine tijekom trudnoće u idealnim okolnostima bi se kretao između 10 i 12 kg, s napomenom da je najveća sklonost debljanju tijekom posljednjeg tromjesečja, tako da još uvijek stignete "nadoknaditi" ovaj naizgled manji prinos tjelesne težine, ali svakako ne pretjerujte.