diane

gordana

Postovana Dr.Kupesic!
Imam policisticne jajnike i ginekologica mi je prepisala Diane 35. Na uputstvu u kutijici pise da je prije izimanja potrebno uciniti lijecnicki pregled ukljucujuci i pregled dojke a ja to nista nisam obavila. Da li da trazim od svog lijecnika opce prakse uputnicu za krvne pretrage i za pregled dojke ili je uobicajeno da se te tablete uz moju dijagnozu uzimaju bez tih pretraga i sto mi moze biti ako to ne obavim?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Prije uvođenja terapije oralnim kontraceptivima savjetuje se učiniti minimum pretraga koje će Vam omogućiti sigurnu primjenu ove terapije. Ove laboratorijske pretrage uključuju kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju, šećer u krvi, koagulogram, jetrene probe, urin sa sedimentom, a po mogućnosti i ultrazvučni pregled ginekoloških struktura. Nakon uvida u nalaze možda će se Vas liječnik odlučiti za provjeru Vašeg endokrinološkog statusa i analizu spolnih hormona. Ove se pretrage uključujući i pregled dojki rade kako bi se provjerilo opće zdravstveno stanje (naročito jetr, dojki i grušanja krvi) kako bi se spriječile neželjene rijetke komplikacije poput tromboembolizama zbog neprimjerenog grušanja krvi, oštećenja jetre i sl.