pilule i akne

Ira

Poštovana dr. Kupešić
Zanima me kome se osim ginekologu mogu obratit u svezi uzimanja kontracepcijskih pilula(u ovom slučaju zbog akni,ne zbog zaštite prilikom spolnog odnosa)?
Da li se mogu uzeti na vlastitu ruku,bez konzultacije liječnika i da li bi kozmetičar bio adekvatna osoba za savjet?
Koje se pilule preporučaju kod ovakvih problema?
Unaprijed zahvalna,
Ira

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ne bih savjetovala da oralne kontraceptive trošite na vlastitu ruku, već bih sugerirala da se obratite nadležnom liječniku koji će učiniti minimum pretraga koje će Vam omogućiti sigurnu primjenu ove terapije. Ove laboratorijske pretrage uključuju kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju, šećer u krvi, koagulogram, jetrene probe, urin sa sedimentom, a po mogućnosti i ultrazvučni pregled ginekoloških struktura. Nakon uvida u nalaze liječnik će u slučaju nužnosti potražiti i pomoć endokrinoloških pretraga, a onda uvesti terapiju jednim od kontraceptiva Cilest, Diane 35 i sl.