dijeta i neplodnost?

tina

da li uslijed ekstenzivne dijete prilikom koje nestaje menstruacija zena postaje neplodna?i da li moze imati odnose bez zastite?sto mislite o tezi da mlade djevojke cesto to cine da ne bi morale koristiti zastitu ,a dobrro im dode jer su usput htjele omrsaviti?hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Poremećaji hranjenja (anoreksija ili bulimija) kompleksni su poremećaji pri obrađivanju kojih se ne smije zanemariti i funkcija jajnika koja može biti reverzibilno (povratno) ili ireverzibilno (nepovratno) narušena. U takvim se slučajevima odlučujemo za nadomještanje hormona jajnika (najčešće u vidu oralnih kontraceptiva) jer smanjivanjem količine masnog tkiva nestaje mogućnost pohrane ženskih spolnih hormona (estrogena) koji su važni za održavanje menstruacijske funkcije, koji se javlja usporedno s poremećajem funkcije hipotalamusa i hipofize. Ne slažem se s Vama da je jedan od mogućih razloga ovakvog poremećaja i podsvjesna želja pacijentice da ne mora brinuti o metodi kontracepcije , već bih bila sklonija ustvrditi da je hormonski disbalans posljedica kompleksnih metaboličkih poremećaja. Jedna od mogućih posljedica ove bolesti je i neplodnost i nastup prijevremene menopauze te bespovratni gubitak funkcije jajnika. Što se tiče nezaštićenih spolnih odnosa, pristalica sam da se u svake pacijentice izbjegne rizik neželjene trudnoće primjenom za dob i kliničku situaciju primjerene metode kontracepcije.