Dorsonuhalni nabor i amniocinteza

Selena

Postovana doktorice Kupesic,

Imam 27 godina i moja zadnja menstruacija je bila 4. listopada. Na UZ pregledu obavljenom 12/12/02 CRL je bio 31mm a nuhalni nabor 2,5 mm. Na pregledu koji je uradjen 26/12/02 color doplerom utvrdjeno je da nuhalni nabor iznosi 2mm te BPD-19; FOD-25; duzina ploda 67; obim glave 69; ABD 22; obim abdom. 63 i femur 8. Receno mi je da postoji veoma mali rizik od genetskog poremecaja te da se ozbiljnim problemom smatra nuhalni nabor jednak ili vedi od 3mm. Molim vas da mi odgovorite kolika je mogucnost poremecaja i kolika bi bila normalna debljina nuhalnog nabora u periodu kada mi je uradjen ultrazvuk ColorD-om. Preporuceno mi je da radim amniocintezu pocetkom veljace. Ja bih Vas molila da mi kazete koliko je moj nalaz suspektan i da li postoji indikacija za amniocintezu na osnovu mog ultrazvucnog pregleda. Mnogo sam zabrinuta i bila bih Vam neizmjerno zahvalna ako bi ste mi odgovorili na moje pitanje.
Puno pozdrava i sve najbolje u predstojecoj godini!!!
Unaprijed Hvala!

Prof.dr. Marina Ivanišević

Selena, ne trebate na ovu debljinu nuhalnog nabora brinuti. Sretno