duphaston

fika

Molim Vas objasnite mi kako se uzima duphaston?! Od kada računam, jer mjesečnicu ne dobivam (policistični jajnici), kada prestajem piti, kad ponovo pijem itd.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, Duphaston se uzima uglavnom dva puta na dan po jednu tabletu kroz 10 dana da se izazove prijelomno krvarenje(menstruacija)
Ako ćete uzimati za regulaciju ciklusa onda se uzimaju u drugom dijelu ciklusa od 16. do 25.dana ciklusa te nakon toga uslijedi menstruacija.

petra_777

Bit ću zahvalna ako mi odgovorite jeli preporučljivo testirati hormon testosteron četiri dana nakon što sam popila posljednju tabletu Duphastona (pila sam deset dana po dvije tablete kako bi se izazvalo krvarenje)? Zanima me hoće li rezultati testiranja biti vjerodostojni ibez obzira na Duphaston. Unaprijed puno hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, testosteron možete odrediti kada ste naveli, DUphaston neće smetati.

versa_emerge

Poštovanje! Zanima me da li smijem imat spolne odnose dok koristim duphaston tablete? da li one možda povećavaju šanse da ostanem trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, možete imati odnose, povećavaju šansu.

versa_emerge

Hvala na brzom odgovoru, ali imam još jedno pitanje. Da li tablete utječu na prezervative, odnosno na njihovo pucanje ili nemaju nikakvu štetnost? Htjela bih imati odnose sa dečkom, ali se bojim da ne bi ostala trudna, a ove tablete povećavaju šanse za trudnoću. Da li preporučujute apstinenciju ili korištenje zaštite?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nemaju nikakve veze sa prezervativima.
Svakako imajte odnos uz zaštitu.

tami88

Poštovani,

pijem Duphaston unazad nekoliko mjeseci za reguliranje ciklusa, od 11.-25.dana ciklusa po jednu tabletu.
Nije mi nikada menstruacija dolazila bas na 3-4 dana kako bi teoretski trebalo, no redovna je.
Ovaj mjesec sam dobila vec 21. dan ciklusa, slabije krvarenje no traje vec 8 dana. Zanima me je li to relativno normalno te kako da nastavim uzimati tablete? Ponovno od 11. dana, iako je to dosta mali razmak od prosle runde?
Također me zanima što sam pročitala, da Duphaston povećava mogućnost trudnoće... Je li to zanemarivo ili trebam povecani oprez ako npr. pukne kondom? (koristimo kondome pri spolnom odnosu)

Hvala Vam unaprijed na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje uzimati prema preporukama liječnika.

Liskić

Postovani doktore, oko 15tog dana ciklusa dobila sam sve simptome kao pred menstruciju (bolne grudi, grcevi po dnu stomaka, glavobolja) da bi krenulo i krvarenje, smedjkasto, ali i svjeze krvi, pomalo, a koje nije prestajalo te mi je doktor propisao Duphaston 2x1 i pocela sam da ga uzimam otprilike 5 dana pred redovnu menstruaciju. Doktor mi je rekao sa ce krvarenje stati, ali nije. Vec treci dan pijem Duphaston, malo se jeste bilo smanjilo, ali i dalje se nastavlja evo smedje krvarenje i sada se i pojacalo. Imam i grceve danas u stomaku kao da cu bas da dobijem menstruaciju. Sta bi moglo da bude u pitanju pa krvarenje nije stalo kako mi je doktor rekao nego se sada i pojacava? I dalje smedje. I da li mogu dobiti sada menstruaciju iako pijem Duphastone? Sta da radim dalje? Unaprijed hvala na vremenu i odgovoru. Mene ovo sve bas psihicki opterecava.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kad prestanete s uzimanjem Duphastona nastupiti će prava menstruacija.

Anolina123

Poštovani,
25 sam nedelja trudnoće i od 3 mjeseca sam koristila duphaston 3x1 zbog kontrakcija koje su se pojavljivale i bilo mi je preporuceno mirovanje. Na poslednjoj kontroli je doktorica rekla da ne detektira kontrakcije vise, da je situacija odlicna i da sada mogu poceti malo vise sa setnjama, poslom ali mi je ostavila 2x1 tabletu do sledece kontrole, da se ne bi povratile kontrakcije slucajno. Nije bila kontretna po pitanju "aktivnosti". Mene konkretno zanima da li su sada, u ovom slucaju, odnosi dozvoljeni ili ipak ne jer jos uvijek pijem duphaston?

Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete imati spolne odnose.