Duphaston

tina1983

Postovani,7 dana sam pila duphaston 2×1 kako mi je rekla ginekologica i nije mi dosla,danas 4 dan,hoce li uopce doci,inace imam skroz probleme oko toga.Pila sam ih dosta dugo po 15 dana i bilo je ok pa sam godinu dana dobivala redovno bez tableta i sad pijem 7 dana ali nema je,niti imam ikakve naznake.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko krvarenje ne nastupi sedam dana nakon zadnje tablete Duphastona, potrebno je učiniti analizu hormona. Naravno, prije toga treba isključiti trudnoću kao uzrok izostanka menstruacije.

tina1983

Postovani,danas je 7 dan kako nisam dobila menstruaciju a imam sve moguce simptome,pila sam 7 dana po 2,danas sam bila ginekologu i rekla mi je da ako ne dodje do nedjelje pocnem ponovo piti 7 dana po 3 puta na dan i dala mi je uputnicu za vadjenje spolnih hormona kad nastupi krvarenje.Nije mi jasno zasto nisam dobila,trudna nisam,cudno mi je sve to jer nisam imala jos takav problem,kad bi ih popila vecinom je dosla 3,4 dan ali sam ih tada pila po 15 dana?Sto bi jos mogao biti uzrok ovome?I da li je to ok da ih ponovo pocnem piti?Hvala vam,lijep pozdrav..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko menstruacija ne nastupi nakon duphastona (a ne radi se o trudnoći) potrebno je učiniti analizu hormona. Moguće da jajnici ne luče dovoljno estrogena koji uzrokuje rast sluznice, stoga nakon duphastona ne dolazi do krvarenja - jer sluznica nije pripremljena (nije zadebljana)

tina1983

Jos samo da se nadovezem,da li je to pametno opet ponovo piti od nedjelje 7 dana 3×1?I kako cu vaditi hormone ako nisam prokrvarila?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete ponoviti još jednu turu duphastona. Ako nema krvarenja hormoni se određuju bez obzira na dan ciklusa.

tina1983

Postovani doktore,ja sam pocela piti duphaston 3×1 7 dana,danas je 3 dan.Razmisljam stalno zasto nisam dobila kad sam pila 2×1 7 dana,zasto bi sad dobila kad pijem 3 tablete u danu?U cemu je razlika?Ja stalno imam simptome nadolazece menstruacije ali nista,ubi me ova neizvjesnost,nadam se da me razumijete,koji su razlozi da ne dodje menstruacija nakon duphastona?Simptomi su prisutni stalno,grudi me jako bole,jajnici,mucnina,kicma,imam 37 godina,trudna nisam niti imam djecu,ne mogu docekat da vidim hoce li doci?Iduci mjesec trebam na godisnji ici ali jednostavno me strah kad je ovakva situacija,jednom sam dobila odljev od 21 dan,ne znam vise sto da mislim pa eto ako bi mogli malo mi nesto pojasnit da se smirim,puno hvala...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda ne mogu puno toga reći. Ako krvarenje ne nastupi nakon duphastona može se raditi ili o 1. trudnoći ili 2. jačoj hormonskoj neravnoteži. Ne postoji treći razlog.

tina1983

Postovani,ja sam napokon dobila menstruaciju nakon 7 dana po 3 puta tablete,doktorica mi je na godisnjem,zamjenu zovem ali nista,mozete li mi vi reci kako sad da brojim za dalje,od kojeg dana ciklusa brojim do kojeg jer mi je rekla da pijem po 7 dana?Kad sam ih pila 15 dana pila sam od 11 do 25 dana ciklusa a sada za 7 ne znam?Hvala puno...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prvi dan krvarenja je prvi dan ciklusa. Uobičajeno uzimanje duphastona je od 15. do 25. dana ciklusa.