moždana komora

lea_1992

poštovani, molila bi vas ako mi možete pojasniti nalaz s ultrazvuka ˝cisterna magna 11,6mm, stražnji rog lijeve lateralne moždane komore 11,4mm, AFI 18,9cm, BPD 95 za39+1/7˝... Doktorica je rekla da je veličina bebine glavice za porod a ja sam 33+1 TT... Dali to može imati kakav utjecaj na bebu?? Kakve su posljedice?? hvala na odgovoru...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mjere su veće od normale. Napravite ogtt te se javite prije poroda u bolnicu gdje će porod biti obavljen.

ab1234

Postovanje, usla sam u 27 nedjelju na pregledu su mi izmjerili 10,9 mm da je prosirena komora bebice. Pa sam otisla u bolnicu u kojoj bi se trebala poroditi, i dali su mi ovaj nalaz, zbog trenutne situacije ne mogu da dobijem tako lako termin, pa me zanima mozete li mi vi pomoci sa nalazom. UZ nalaz; prednjaci glavica, BPD56mm, FEMUR36mm, posteljica prednji zid, plodna voda fizioloska, KCS se registruje, lijeva mozdana komors 7,7mm. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uvećanje jedne ili obje lateralne moždane komore zovemo ventrikulomegalijom. Dijagnosticiramo ju ako izmjerimo više od 10mm u promjeru na aksijalnom presjeku mozga u razini talamusa. Ventrikulomegaliju dijelimo na blagu, umjerenu i tešku. Širinu komora od 10 do 15 mm nazivamo blagom ventrikulomegalijom. Fetusi sa izoliranom blagom ventrikulomegalijom obično imaju dobru prognozu i u većini slučajeva komore se vrate na svoju normalnu veličinu tijekom trudnoće. Ipak takvi fetusi nose povećan rizik za neurološke komplikacije posebno kada je širina komora veća od 12 mm.