Duphaston I Inofolic

Al1a

Postovani,
Godinu dana pokusavamo ostati u drugom stanju ali ne uspijeva. Imam 24 godine . Na pregledu kod ginekologa propisan mi je Inofolic i Duphaston 2*1 od 16 dc do 26. Inace menstruacije mi nisu bile redovne ali uz terapiju dolaze svaki 28.dan. Radila sam hormone stitne zlijezde,spolne , briseve ( na kojima je u vaginalnoj flori prisutna bakterija Streptokoka B ) , papa test koji je dobar , vaginalni UZv, Torch i HB1ac zatim inzulinsku rezistenciju. Svi nalazi su dobri osim briseva i hormona po mojoj procjeni koje vam citiram: Fsh 9.25 , lh 18.1, progesteron 4.03, prolaktin 332 i testosteron 0.276. Duphaston pijem tri mjeseca. Koje je Vase misljenje da li problem u zanosenju zaista predstavljaju hormoni ili su potrebne dodatne pretrage? Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste naveli koji dan su vađeni hormoni, niti jedinice mjere. Nema podataka za hormon estrogen (no, obzirom da je FSH u granici normale, on je najvjerojatnije u redu). Progesteron je nizak (osim ako nije vađen u prvoj fazi ciklusa - što baš i nema smisla). Progesteron se određuje 21. dan ciklusa i njime se dokazuje ovulacija. Streptokok nema utjecaja na plodnost, ali preporučam liječenje (ukoliko ćete ići u neki od postupaka potpomognute oplodnje). Budući da godinu dana pokušavate trudnoću savjetujem da suprug uradi spermiogram. To je pretraga od koje se kreće u obradi neplodnog para.