Endometrij zadebljanje

Aja76

Postovani, javila sam se svom ginekologu radi jako obilne i dugotrajne menstruacije.Uradio je vaginalni UZV pri kojem je ustanovio (sokiran)da je endometrij zadebljan cak 25mm.Ima i sitnijih mioma ,ali je ova debljina ono sto njega zabrinjava.Propisao mi ergometrin tri dana i duphasten 10 ×3.Nakon toga najvjerovatnije kiretaza.Krvarenje je prestalo nakon dva dana .Nastavila sam sa duphastenom.Napominjem da nikad nisam imala nikakvih problema..menstruacije uredne i normalne...dva poroda normalne trudnoce..43 su mi godine i nemam drugih zdravstvenih problema.Molim Vas da li bas uvijek u mojim godinama toliko zadebljan endometrij znaci karcinom...?Nisam panicar po prirodi vec samo zelim da znam sta me ceka i da se pripremim.Hvala unaprijed i izvinite naduzem postu.Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sigurno se ne radi o karcinomu. Endometrij se zadebljao jer je dulje vrijeme bio izložen djelovanju estrogena koji potiču njegov rast. Kod žena u Vašim godinama može izostati ovulacija (anovulatorni ciklus) i tada nema lučenja progesterona koji zaustavlja rast endometrija. Tada je potrebna terapija gestagenima (što ste dobili) da bi se zaustavio daljnji rast i nepravilno krvarenje. Prestankom terapije trebalo bi nastupiti krvarenje kojim će se odbaciti zadebljani endometrij. Dakle, potreban je uzv pregled nakon terapije i menstruacije. Vidjet ćete da će tada biti sve u redu, tj. endometrij će biti tanak.

Aja76

Hvala na brzom odgovoru-
Srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Aja76

Postovani , samo da potvrdim da je bilo onako kako ste i napisalihappyPoslije popijenog duphastena stigla je menstruacija , nakon prestanka menstruacije dr je uradio kontrolni uzv koji je pokazao tanak endometrij.Srdacno se zahvaljujem jos jednom!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.