endometriom

ranka

Postovana dr. S. Kupesic
Ja Vam se opet javljam i molila bih Vas da mi malo pojasnite ovaj nalaz vag.UZV:uterus 43.7x32.3 sa ehom endometrija od 4 mm. desni ovarij 33.7x24.1 sa endometriomom promjera 20.8x19.8 jasno ogranicen. Lijevi ovarij 25.6x14.6 normalne strukture.douglas slobodan.
receno mi je okvirno sta je u pitanju i savjetovano mi je
da sljedece dvije menstracije pratim ciklus i biljezim a sto se tice ove ciste da za sada necemo nista raditi.Inace bila sam godinu dana pod hormonalnom terapijom usljed manjka progesterona i pila sam cikloproginova zbog krvarenja u sredini ciklusa.Ineresuje me dali ja ta terapija bila dobra i u skladu sa promjenama na jajniku ili je manjak progesterona nastao zbog prisustva ove ciste(pogresno usmjerena terapija).takoder me interesuje dali je lijevi jajnik normalno razviijen i posto evo 7 mjeseci pokusavam zanijeti bez uspjeha kakva ja po Vasem misljenju prognoza i sta bih dalje trebala raditi.
Pomozite mi Vasim savjetom Molim Vas

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ovarijska endometrioza može biti uzork neplodnosti zbog toga što ne samo što može remetiti ovulacijsku funkciju, već i nepovljno utjecati na prohodnost jajovoda. Ukoliko će endometriotička cista perzistirati tijekom narednih 3-6 mjeseci preopučila bih Vam njenu laparoskopsku operaciju i stupnjevanje endometrioze kako bi se ocijenila Vaša reprodukcijska sposobnost i stanje maternice i jajovoda.