Endometriom

adisica

Postovani,

Molim vas da li bi mogli da mi protumacite nalaz i objasnite sta je endometriom te kakve sve posljedice moze imati. Imam 25 godina, planiram trudnocu otprilike negdje krajem godine ako bi sve bilo u redu. Da li su potrebni hirurski ili laporoskopski zahvati? i moze li se antibioticima stanje dovesti u normalu?

Gin . Nalaz:
U spekulima rodnica srednje prostrana sa naglašenijom bistrom sekrecijom, porcija cilindricna, sekundarno, epitelizirana. palaptorno uterus normalno velik. adnexa slobodna.

vag UZV 3d pregled: uterus normalnog oblika i velicine, endometrij 7mm. Desni ovarij normalne strukture. Lijevi sa manjim endometriomom, te okolnim upalnim promjenama.

Dijagnoza
Endometrioma lat sin.
Adnexitis subac lat sin.

Terapija
Macropne 400 mg 3x1, dva pakovanja

Unaprijed zahvaljuejm,

Adisa

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Postovani,

Molim vas da li bi mogli da mi protumacite nalaz i objasnite sta je endometriom te kakve sve posljedice moze imati. Imam 25 godina, planiram trudnocu otprilike negdje krajem godine ako bi sve bilo u redu. Da li su potrebni hirurski ili laporoskopski zahvati? i moze li se antibioticima stanje dovesti u normalu?

Gin . Nalaz:
U spekulima rodnica srednje prostrana sa naglašenijom bistrom sekrecijom, porcija cilindricna, sekundarno, epitelizirana. palaptorno uterus normalno velik. adnexa slobodna.

vag UZV 3d pregled: uterus normalnog oblika i velicine, endometrij 7mm. Desni ovarij normalne strukture. Lijevi sa manjim endometriomom, te okolnim upalnim promjenama.

Dijagnoza
Endometrioma lat sin.
Adnexitis subac lat sin.

Terapija
Macropne 400 mg 3x1, dva pakovanja

Unaprijed zahvaljuejm,

Poštovana,
endometrioza označava nazočnost tkiva sluznice maternice izvan šupljine maternice. Ukoliko je riječ o jajniku obično dolazi u obliku ciste - endometrioma. Može ih se povezati s bolnim menstruacijama te s bolnim spolnim odnosima, a u nekim su slučajevima i glavni uzrok neplodnosti. Iako niste naveli dimenzije, termin "manji" shvatit ću doslovno pa za sada ne bih sugerirao kirurško liječenje nego pratio razvoj ( rast ) uočene promjene na jajniku i uskladio eventualni kasniji kirurški zahvat s Vašim reproduktivnim željama.
Terapija je usmjerena u drugom smjeru - zdjeličnu upalu bolest ili, prema Vašem navodu, adnexitis, a radi se o antimikrobnom lijeku (antibiotioku).