Mirena

jasna1012

Imam 34 godine i prije nesto manje od 2 mjeseca ugradjena mi je Mirena kao zastita od trudnoce. Imala sam 2 poroda. Zanima me moze li Mirena prouzročiti slabost, val vrućine u predjelu grudi i slične simptome? Od ljeta imam problema s vrtoglavicama i osjecajem nesigurnosti najvjerojatnije uzrokovano vratnom kralježnicom, a sad u zadnje vrijeme nakon ugradnje Mirene javila su mi se u dva - tri navrata slabost pa val vrucine.

Hvala.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
Mirena je Vašem tijelu ipak nešto novo, pa tegobe koje navodite nisu često među onima koje pacijentice obično navode u prvim mjesecima po postavljanju Mirene, postoji određena šansa da kod Vas predstavljaju prilagodbu organizma na nove uvjete. Savjetovao bih da pričekate još 2-3 mjeseca pa ukoliko se tegobe ne izgube u suradnji s Vašim ginekologom reevaluirate povoljne i nepovoljne učinke Mirene.

jasna1012

Hvala na odgovoru, ali imam jos jednu nadopunu. Radila sam prije par dan krvnu sliku i željezo mi je 7 , a TIBC 41.Do tada sam imala odlično željezo. U trudnoći 15, a 4 mjeseca nakon trudnoce ( u lipnju 2007) 20. Da li je moguće da mi je to od Mirene, stalno imam tockasta krvarenja?

Hvala

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
načelno, malo je vjerojatno da je manjak željeza uzrokovan točkastim krvarenjima koja se javljaju od postavljanja Mirene. I dalje stojim kod prethodnog odgovora - pričekajte još neko vrijeme pa reevaluirajte što ste od Mirene, u smislu kvalitete života, dobili, a što izgubili i donesite odluku.