Endometrioza

Nina

Poštovana doktorice!

Prije mjesec dana bila sam na UZV-u i otkrivena mi je endometrioza na lijevom jajniku (endometriom 4 cm). Doktor mi je preporučio laparaskopiju u 9 mj.
Danas sam imala nepodnošljive bolove u donjem dijelu trbuha, tako da je morala doći hitna pomoć po mene. Nakon današnjeg razgovora s mojim doktorom odlučio se za operaciju što prije i to za 2 tjedna.
Na majčino inzistiranje danas sam potražila i drugo mišljenje, te mi je nakon UZV-a ovaj drugi doktor preporučio Diane -35 a ne operaciju. Kaže da je endometriom 3,5 cm. Potpuno sam zbunjena. Za 2 tjedna sam naručena na operaciju i ne znam što da radim, da pijem tablete ili idem na laparskopiju.
Molim Vas pomozite mi savjetom!
Zahvalna!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Diane 35 nisu tablete za liječenje endometrioze, već se radi o oralnim kontraceptivima, uobičajenoj terapiji za policistične jajnike, koja se ordinira u slučaju postojanja funkcinalnih cista (ciste žutog tijela npr koja može imitirati endometriotičnu cistu).
Stoga, primjena Diana nipošto ne može štetiti u Vašem slučaju, a nakon 2 do 3 mjeseca može se ponoviti ultrazvučni pregled kako bi se ustanovila ev. regresija (povlačenje) ciste na jajniku. U slučaju da će cista i dalje perzistirati može se planirati laparoskopija.