Enterococcus u mokraci u trudnoci

jana_zg_84

Postovani, u 20.-om sam tjednu trudnoce. Sve je ok s bebom i ja se dobro osjecam. Pred dva tjedna sam bila na moru te sam primjetila da tokom mokrenja imam pritisak u donjem dijelu trbuha. S vremenom su simptomi nestali, no spomenula ssm to ginekologu i on mi je napravio briseve te mi dao uputnicu za urinokulturu. Brisevi su svi sterilni i negativni, a u urinokulturi pronađen Enterococcus 10^3. Nije napravljen antibiogram jer po doktorovim rijecima nije velika koncentracija te to ne treba lijeciti. Jeli u pravu? Napominjem da nemam nikakvih simptoma. Nikad u zivotu nisam imala urinoinfekciju. Pijem puno tekucine.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, enterokoki su bakterije koje žive u probavnom sustavu čovjeka. Bakterija rijetko izaziva veće komplikacije i jedna je od najčešćih uzročnika infekcije urinarnog sustava. Liječenje je potrebno ukoliko je koncentracija bakterije iznad 10 na 5. Savjetujem puno tekućine, terapija antibioticima nije potrebna.