epiziotomija

Snezana

Rodila sam prije 4 i po mjeseca. Tijekom porodzaja uradzena je medio-lateralna epiziotomija sa suturom, sama sam se raspukla pola puta do klitorisa (pretpostavjam da i tu je bila sutura-nitko mi nista nije rekao), a imala sam i cerviks ruptura i sutura. Prvi odnos imala sam tri i po mjeseca nakon porodzaja i nisam imala nekih problema osim malo boli na mjestu gdje je bila pukotina sto tijekom odnosa je nestala. Drugi odnos sam imala 4 i po mjeseca nakon porodzaja i bilo je vise boli,tijekom cjelog odnosa, a nakon toga primjetila sam malo krvi, svjetlo crvene boje i nakon toga krvi u tragove. Sljedeceg dana nije bilo krvi ali imala sam bolove vanjskih delova genitalije, koje su potrajale 3-4 dana, neprijatan osijecaj u oblasti uretre i mokracnog kanala ( kao kod cistita). Inace i imam tupu bol, neki neprijatan osjecaj kod uretre kad sednem na neku tvrdu stolicu. Epiziotomiju prilikom odnose nisam osjecala, ali s vremena na vreme tu osjecam oteklinu pod prstima, velicinom zrnom graska, a kad je dotaknem ili sednem osjecam bolove. Sto nije u redu sa mnom? Dokle cu ove bolove?

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana,
Oteklina koju osjećate pod prstima posljedica je ožljkastih promjena na mjestu epiziotomije. Pretpostavljam da je rana zarastala per primam i bez sekundarne infekcje. U tom slučaju teško je objasniti pojavu krvarenja iz vanjskog spolovila prilikom spolnog odnosa. Preporučila bih da se obratite Vašem ginekologu jer su krvarenja iz mjesta ožiljka i bolovi neuobičajeni 4 mjeseca nakon učinjene epiziotomije.