Estrogeni

Sladja

Postovana Dr.,

Hormonskom analizom je utvrdjen nedostatak estrogena u folikularnoj fazi i u sredini ciklusa a kao posledica smanjenoh lucenja FSH i LH. Imam 35 godina i nemam dece . Za sada samo koristim Ovestin cremu, menstruacije su uredne, moj ginekolog jos uvek odlaze NHL.Da li je ovo predmenopauza i da li mogu zaceti?Hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
S obzriom na Vaše nalaze svakako bih preporučila da se obratite u ustanovu specijaliziranu za liječenje bračne nepldnosti gdje će se ponoviti hormonska analiza (FSH,LH,E2, PRL između 3. i 8. dana m. ciklusa), učiniti pregled transvaginalnim ultrzvukom (po mogućnosti tehnikom obojenog doplera ili 3D UZVom), ispitati prohodnost jajovoda u slučaju potrebe i učiniti analiza spermiograma supruga. Daljni postupak liječenja neplodnsti ovisiti će o Vašim nalazima, a trebalo bi ga poduzeti što je prije moguće ukoliko se žele postići zadovoljavajući i tako željeni rezultati.