Fibroadenom

Ichbin

Poštovani, nekoliko godina imam ciste u dojkama, i na današnjem pregledu rečeno je da je to fibroadenom. Od šoka sam zaboravila pitati najvažnije stvari.
Da li ima tendenciju da postane maligno, da li može sam nestati, i da li smijem nastaviti piti kontracepciju (microgynonom) sa ovakvim nalazom? U nalazu piše: lijeva dojka suprsmilarno par međusobno konfluentnih hipoehogenih sreća ukupnog promjera 18x10 mm najvjerovatnije konfluentnih fibroadenom, manje vjerovatno druga etiologija. BI-RADS 3. Da li ovo znači da može biti i maligno? Kontrola je za 6 mjeseci, meni se čini predugo to čekati, kada mogu opet ponoviti? Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, fibroadenom je dobroćudna tvorevina i ne povećava rizik od razvoja raka dojke. Kontraceptivi nisu kontraindicirani kod fibroadenoma.