fluor u trudnoći

Ela

Poštovana doc. dr. Kupešić,
ne znam da li sam pitanje pravilno uputila na ginekologiju umjesto na stomatologiju, ali kako vjerujem u Vašu stručnost i zdrav razum molim Vas dajte mi svoje mišljenje o uzimanju tableta fluora u trudnoći, koji se kasnije daje i dojenčadi. Mislim da su kod toga mišljenja bila podijeljena.. Kome vjerovati?!
Unaprijed zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam! happy

Ela

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Postoje dvojna mišljenja o vrijednosti primjene fluora tijekom trudnoće. Prije desetak god. svakoj pacijentici je savjetovana primjena Fluor-natrila tijekom trudnoće i dojenja. Danas su stajališta podjeljena, te neki ginekolozi svojim pacijenticama preporučuju, a neki smatraju da su tvrdnje o koristi ovog preparata nedostatno znanstveno verificirane. Smatram da ukoliko tijeko trudnoće uzimate multivitaminske preparate poput Prenatala ili Pregnavita i redovito se hranite ne treba inzistirati na dopunskoj terapiji, ali se tijekom laktacije savjetuje primjena iste.