Folikul

Verica123

Poštovani, narucena sam 10.dan ciklusa na folikulometriju..Zanima me ako se na ultrazvuk vidi jajna celija.. da li znači da će biti ovulacija. Od čega zavisi sazrijevanje, kvalitet i otpuštanje jajna ćelije.. da li njeno prisustvo ne mora da znači da će doći do otpuštanja.. ako mi možete malo objasniti sve to..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u svakoj fazi ciklusa na jajnicima se vidi nekoliko folikula (jajnih stanica) manjih od 10 mm. To su tzv. antralni folikuli koji će propasti jer nisu izabrani da postanu vodeći folikul. U kasnoj proliferacijskoj fazi ciklusa (prva faza ciklusa - prije ovulacije) razvija se vodeći folikul (jajna stanica). On od trenutka kad postane vodeći folikul, što se UZV-om može vidjeti kod veličine od 10 mm, pa do ovulacije raste brzinom od 2-3 mm/dan. Ovulacija se događa kad ovakav folikul dosegne veličinu oko 22 mm. Da li će doći do ovulacije ovisi o fiziološkoj aktivnosti i ravnoteži hormona jajnika i hipofize. Ako folikul naraste do veličine ovulacijskog, nema razloga da jajna stanica ne bude izbačena.

Verica123

Hvala Vam na odgovoru..

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.