folna kiselina

Tatjana

Trudna sam šest tjedana i jučer sam bila na ultrazvučnom pregledu- sve je u redu, embrij duljine 6,1 mm. KČS poz.

Liječnik mi je prepisao PRENATAL- komplex vitamina i minerala i Folnu kiselinu.
Zanima me i vaše mišljenje da li je potrebno uzimati oboje (jer i prenatal sadrži folnu kiselinu)- s obzirom da nije kod mene dijagnosticirana anemija. Da li prevelike doze folne kiseline mogu štetno utjecati na plod?
A od začeća do sada pila sam FOLIC plus.

Hvala unaprijed

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Tatjana,
Preporučena terapija ne bi smjela uzrokovati nikakve probleme jer kombinacijom Prenatala i Folica neće doći do predoziranja folnom kiselinom. U našoj ustanovi uobičajena terapija folnom kiselinom tijekom prvog tromjesečja jest 3x1 tbl Folic plus-a, a od 12. tjedna uvodimo primjenu Prenatal ili Pregnavit dražeja.

wandjina

Poštovani,
kakav je Vaš stav o uzimanju preparata folne kiseline nakon 12 tjedna trudnoće? Potreban? Nepotreban? Štetno? Korisno?
Imam urednu trudnoću i 41 godinu.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporuka je da se tijekom prvih 12 tjedana uzima 400 µg folne kiseline, a nakon toga neki od vitaminsko mineralnih pripravaka (koji sadrže folnu kiselinu). Ukoliko je u prethodnoj trudnoći dijagnosticirana komplikacija zatvaranja neuralne cijevi preporuka je 5 mg folne kiseline.