Genitalni herpes

dadido001

Pozz! Zanima me dali je genitalni herpes moguce dobiti na neki drugi nacin osim spolni?
Kao srednjoskolka sam imala herpes na licu. Dali je moguce da je to isti, samo je cekao u tijelu kada ce napasti?
Hvala na odg

Ivo Balenović, dr. med.

Uzročnik genitalnog herpesa u većini slučajeva je herpes simplex virus tip 2. U manjem postotku slučajeva takva infekcija može biti uzrokovana i tipom 1 - labijalnim herpesom, tj. herpesom koji se javlja na usnama. I genitalni i herpes na usnicama mogu biti uzrokovani herpes virusom tip 1 i tip 2, ali je genitalni znatno češće uzrokovan tipom 2 (HSV 2).