Gestacijska vrecica

Miwe

Postovani,3 tjedna nakon transfera beta mi iznosi 11090,na uzv vidljiva gestacijska promjera 1.38 cm,jeli to malo prevelika beta da bi se vidjela samo gestacijska na 5+4,moram napomenuti da je uzv abdominalni pa se losije vidjelo,ginekologica je htjela vidjeti samo dal je trudnoca u maternici,uglavnom sljedeci uzv u petak na 7+1 pa bi se trebalo sve vidjeti,malo sam zabrinuta jer ni nemam nikakvih simptoma trudnoce,sta vi mislite?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u ranoj trudnoći vrijednosti beta-HCG mogu se jako razlikovati te sama vrijednost beta-HCG ne bi smjela neku trudnoću definirati kao abnormalnu. Na idućem pregledu (vaginalnom sondom) trebao bi se jasno vidjeti plod. Kod vrijednosti beta hcg-a viših od uobičajenih za određenu dob trudnoće u obzir dolazi i višeplodna trudnoća.

Oracle111

Postovani,
U ranoj trudnoci sam. Po ultrazvuku 5+6 tjedana. Zadnja menstruacija mi je bila 23.08.2019. sa tim da mi je LH trakica bila pozitivna 07.09.2019.
Na ultrazvuku je potvrdjena trudnoca, ali se vidi samo gestacijski mjesak velicine 16mm i zumancana kesa velicine 3,5 mm. Doktorica kaze da ne vidi plod? Par sati nakon pregleda javio mi se svjetlo smedji iscjedak, da li ti moze da bude od pregleda?
Da li smatrate moju trudnocu urednom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, smatram da je s trudnoćom je sve u redu. U samom početku je normalno da se vidi samo gestacijska vrećica, a nakon 6. tjedna vidjet će se i plod. Ponekad do ovulacije i oplodnje dođe koji dan kasnije, pa se plod ultrazvučno uoči nešto kasnije.

Monroe

Poštovani,

Zadnja menstruacija mi je bila 26.6. Bila sam kod 11.8 ginekologice na UVZ. Usmeno mi je rekla da sam trudna 6+4, a na papiru koji mi je dala piše 6+5. Možete li mi reći kako se računa i što je točno s obzirom na datum kada sam bila na pregledu? Na UVZ je vidljiva samo geatacijska vrečica, ne čuje se otkucaj srca, što me zabrinulo. Jel li to prerano još za čuti? Kada se inače uočava? Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoća se računa od prvog dana zadnje menstruacije. No, ponekad se stvarna trudnoća ne poklapa s datumom zadnje menstruacije (npr. ako je kasnije došlo do ovulacije ili kod žena koje imaju neredovite cikluse), 6+4 znači da je trudnoća 6 tjedana i 4 dana. Budući da se kod Vas vidi samo gestacijska vreća bez ploda, potrebno je uraditi kontrolni uzv za tjedan dana (jer se vjerojatno radi o manjoj trudnoći). Sa 6 tjedana bi se plod već trebao vidjeti.