ginekologija

jopa20

Pozdrav, imam 21 godinu, i pijem vec 2 godine kontracepcijske tablete(belara) nisam ih pila prema uputama baš:/
od kako sam ih pocela pit menstruacija mi se zregulirala, ali zadnju menstruaciju imala sam 6.11 i trajala je 2 dana, zatim mi se opet pojavilo krvarenje 27.11 i trajalo je 3 dana.. i danas sam ujutro opet dobila krvarenje.. bolove nemam neke jake jedino me zna zaboljet gdje su jajniki ali na par sekundi samo i leđa me jako bole.. Iz rodnice ide i neka sluz koja jee tamno crvena.. Dali je to razlog za brigu ili? hvala vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o probojnom krvarenju, ali ipak savjetujem da se javite liječniku. Svako neregularno krvarenje treba ispitati.

Deivona

Poštivani doktore Balenović,
molila bih Vas da mi malo objasnite ove nalaze,
Estradiol 3230.0
LH 3.8
FSH 1.3
Prolaktin 6.9
Nalazi su vađeni 3 dan ciklusa.

Najviše me zabrinjava visok estradiol pa ako možete to da mi objasnite, ref.vrijednosti su folikulinska faza 77-921,ovulacijska faza 139-2382, luteinska faza 77-1145.
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti su puno više nego što odgovara fazi ciklusa. Ponekad na jajniku mogu nastati 'estrogen aktivni' tumori koji imaju izraženu sposobnost stvaranja estrogena. Oni su u pravilu benigni i u potpunosti izlječivi. Javite se liječniku radi daljnje obrade.

Valtan

Postovani dobila sam na koristenje Betadine vagitorije. Sad me zanima posto sam dobila uputnicu za rtg lumbalne i cervikalne kraljeznice dali smijem pocet s koristenjem tih vaginaleta.

Valtan

Tj. Koliko dana nakon prestanka koristena vaginaleta mogu otic na RTG, ili to nema veze

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno ih koristite, nema nikakve veze s rtg pregledom.

Valtan

Uredu. Hvala. Zbunilo me jer na uputi o lijeku pise da se ne uzimaju prije i nakon radioterapije.

Ivo Balenović, dr. med.

Kontraindicirane su kod terapije radioaktivnim jodom.

sb34

Poštovani, prije mjesec dana, zbog pojačanog iscjetka, doktor mi je propisao vaginalete Polygynax, 12 komada, koje sam koristila do menstruacije (27.11.2018.) 10 kom i nakon nje, zadnja 05.12.2018. U zadnjih 3 tjedna, imam problem s vlažnošću za vrijeme spolnog odnosa, tj na početku me boli, a i poslije osjećam neugodu... S istim sam partnerom 5 mj, isto želim taj odnos, ali bez lubrikanta mislim da ga ne bi mogli imati u zadnja 3 tjedna. Da li problem mogu povezati s vaginaletama i koliko vremena treba proći da se vrati u normalno stanje? Nikad mi se to nije događalo. Imam 38 god. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vaginalete nisu uzrok problema. Moguće da je suhoća rodnice uzrokovana nižom razinom estrogenih hormona. Pokušajte s Linoladiol kremom za rodnicu. Ona sadrži estrogene hormone i pomaže kod suhoće rodnice.

Aldina263

Postovani, ljetos sam imala kao neke plikove izmedju velikih usmina i osjetila sam ih i u vagini.. medjutim nakon par dana su prosle. Tad nisam otisla ginekologu jer sam se prepala da je u pitanju HPV. A prije toga sam intimnim maramicama obrisala i unutrasnjost vagine. Prije mjesec dana sam radila papa test, i danas sam podigla nalaz, u kojem pise da imam jaku upalu, bakteriju gardnerelu i cin 1. Sad me zanima da li je taj cin 1 jako opasan? I da li je moguce da je on izazvan tom velikom upalom koju imam? Pise da je u pitanju displazija lezije. Dobila sam vaginalete da koristim i neku kremu koju ce ginekolog aplicirati. Zanima me Vase misljenje o tome. LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporučam da uradite tipizaciju na HPV. CIN 1 nije opasno stanje, ali je potrebna redovita kontrola. U većini slučajeva (više od 80%) ona se spontano povlači. Samo ukoliko bi promjena napredovala potrebne su dodatne dijagnostičko terapijske metode (kolposkopija i biopsija). Puno toga ovisi o i tome da li je HPV uzrokovao promjene. Gardnerella nije uzrokovala promjene u smislu CIN-a. Za sada je potrebno izliječiti upalu i uraditi kontrolni papa test za 3 do 4 mjeseca.

Aldina263

A mozete li mi samo objasniti to za HPV, bi li i na papa nalazu bilo obiljezene da postoje promjene uzrokovane virusom? I za ovu kremu ( nekako sa T se zove) sto ce ginekolog aplicirati na vrat grlica maternice, da li ce ona umanjiti te promjene, tj da li ce se taj CIN povuci ili sta? Hvala Vam jos jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Na papa testu se mogu vidjeti promjene na stanicama koje su povezane sa HPV virusom, ali sam virus ne. Za to je potrebno uraditi tipizaciju. CIN će se povući, u čemu će pomoći aplikacija kreme na samu promjenu. U većini slučajeva CIN 1 se spontano povlači. Terapijom se pospješuje oporavak stanica.

Aldina263

Hvala Vam. I samo ako jos mozete da mi preporucite neku mast, osim Fibrolan masti, a da ima isti ucinak? Posto u gradu iz kojeg sam nema u apotekama da se kupi, a ne moze se ni naruciti, kazu da nemaju. A meni je ginekolog rekao da bi samo ta pomogla. LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Albothyl je preparat koji ima široki baktericidni spektar i pospješuje epitelizaciju, te se koristi u liječenju promjena na vratu maternice.

Aldina263

Nazalost, ni te vaginalete ne mogu naci kod nas. Kazu da se odavno ne koriste. Takodjer moj ginekolog mi je dao da koristim Poligynax, svaku drugu noc narednih 6 mjeseci pa da dodjem na kontrolu. Nije mi radio tipizaciju hpv-a. Samo mi je rekao da cin nece otici na cin2. Zanima me Vase misljenje i o tome? Sad me zanima, posto koristim Yaz pilule zbog neredovnih menstruacija, mogu li piti i caj od vrkute, ili da prestanem piti pilule? Hvala i LP

Ivo Balenović, dr. med.

CIN 1 se u većini slučajeva spontano povlači (preko 80%). U slučajevima infekcije s HPV-om visokog rizika on može napredovati prema višim stupnjevima. Na papa testu se mogu vidjeti promjene na stanicama povezane s HPV-om, ali se sam HPV ne može vidjeti. No, čak i u slučaju infekcije HPV-om visokog rizika organizam ga uglavnom savladava i papa test se normalizira. Liječenjem upale (za to ste dobili polygynax) pomaže se organizmu da se stanje normalizira. Možete uzimati Yaz i piti čaj od vrkute. Važno je jačati imunitet organizma.