gljivice bolovi i trudnoca

zeljka23

Do sada ste mi u nekolilo navrata pomogli pa Vas molim za jos par informacija.Trudnoca je napredovala ali gljivice se javljaju svaki mjesec.(povremeni svrab u vagini)Sad sam uradila bris i cekam na odgovor.Prije dva dana osjetila sam bolove u predjelu jajnika sa obadvije strane i na dodir su bili prilicno bolni.da li to ima veze sa gljivicama i da li je to normalno ili je znak nekakve upale (jajnika)
jos pitanje do kojeg mjeseca je dozvoljen vaginalni ultrazvuk i da li moze izazvati krvarenje i komplikacije ako se radi poslije cetvrtog mjeseca.
Veliko hvala na Vasem dragocjenom vremenu .

unaprijed zahvalana
zeljka

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Bolovi koje navodite mogu biti posljedica kontrakcija maternice ili nastaju uslijed povećanja maternice i pritiska na okolne strukture. U svakom slučaju važno je isključiti prijeveremeno otvaranje cerviksa, što može dovesti do rizika spontanog pobačaja/prijevremenog poroda. U tu svrhu se može raditi transvaginalni ultrzvučni pregled, koji je ekvivalent ginekološkom pregledu i ne morate ga se bojati, jer nema nikakvih nus pojava ili posljedica. Tijekom transvaginalnog ultrazvučnog pregleda Vaš će liječnik pregledati duljinu i oblik Vašeg cerviksa kako bi procijenio postoji li rizik od komplikacija u trudnoći. Važno je da ste napravili cervikalni obrisak, kako biste u slučaju izolacije nekog od uzročnika infekcije mogli provesti ciljanu terapiju. U slučaju potrebe liječnik će ordinirati dopunske pretrage, npr. elektromiografiju maternice kako bi se otkrilo postojanje materničnih kontrakcija. Puno sreće.