hysteroscopia

kike

Poštovana doc. Kupešić
prije par dana napravljena mi je hysteroscopia(nakon 4 neuspješna IVF). Molila bih Vas ako mi možete pojasniti dijagnozu UTERUS UNICORNIS UNICOLIS.
Unaprijed zahvaljujem

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Nalaz dijagnostičkog histeroskopskog zahvata govori u prilog uterine anomalije koja se u narodu naziva jednoroga maternica, jkoja je okaraktrizirana smanjenim volumenom materišta i nepravilnim oblikom. Zbog takve građe češće se javlja primarna neplodnost (zbog čega ste bili upućeni na IVF) i/ili problem spontanih pobačaja, a u dogovoru s Vašim liječnikom morate donijeti odluku o daljnjem liječenju neplodnosti.

kike

Poštovana doc. Kupešić
Zahvaljujem na odgovoru i molim Vas odgovor na još dva pitanja.Kakve su šanse da se sa takvom maternicom uspije ostvariti trudnoća i da se iznese do kraja,i tjekom trudnoće da li je potrebno strogo mirovanje?
Unaprijed hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U slučaju uspješnog ishoda IVF postupka, kod Vas je indicirano strogo mirovanje i adekvatna hormonska priprema maternice (što je uobičajeni postupak tijekom in vitro postupka), a u kasnijoj trudnoći najčešće i primjena tokolitičke terapije. U velikog broja pacijentica provodi se i profilaktička (preventivna) cerclage (podvezivanje materničnog grlića u svrhu prevencije gubitka trudnoće).