Godine i mogućnost trudnoće

djevojčicalili

Poštovani doktore,
za 2 mjeseca imat ću 48 godina. Ciklusi su još uvijek redovni, a ovulaciju osjetim svaki put na polovici ciklusa (potvrđeno LH trakicama). Imam dvoje manje djece jer sam rodila prilično kasno. Čitala sam da je u mojim godinama gotovo nikakva mogućnost trudnoće bez obzira na prisutne ovulacije, a zbog loše kvalitete jajnih stanica. Koliko ima istine u tome? Suprug i ja nismo nikada koristili nikakvu zaštitu. Ja čak i priželjkujem trudnoću, iako sam svjesna da to u mojim godinama u današnjem svijetu zvuči i društveno neprihvatljivo.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god žena ima ovulaciju, postoji teoretska mogućnost trudnoće. Iako je iznad 45. godine vjerojatnost trudnoće vrlo mala, ona ipak postoji. Smatra se da više od 75% trudnoća u žena starijih od 45 godina završi spontanim pobačajem.