Gonadotropinske injekcije

Mia

Molim vas da mi odgovorite što su gonadotropinske injekcije,u kojim se
slučajevima primjenjuju i da li imaju štetno djelovanje i kakvo.Hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Gonadotropinska stimulacija upotrebljava se kod anovulacijskih ciklusa ili kod pacijentica uključenih u postupke medicinski pomognute oplodnje (od ovulacije do izvantjelesne oplodnje). Njima se izaziva višestruki porast folikula i jajnih stanica, te posljedično višestruka ovulacija. Kao posljedica ove stimulacije može se javiti osjećaj nadutosti koji katkada može dovesti i do stanja hiperstimulacije (izljev u trušnu šupljinu, teškoće s mokrenjem i sl). Ovakva se komplikacija ipak srazmjerno rijetko dešava u jako izraženom obliku, jer se može uspješno prevenirati svakodnevnim ultrazvučnim praćenjem i individualizacijom terapije. Svakako, druga česta komplikacija je višestruka trudnoća, jer svaku višeplodnu trudnoću (trojci, četorci i sl) moderni timovi za humanu reprodukciju smatraju svojim neuspjehom, te se koristimo najsofisticiranijim načinima (npr. doplerske pretrage i procjena maternične prijemljivosti tehnikom trodimenzionalnog ultrazvuka i
obojenog doplera) kako bismo ih izbjegli.