Gospina trava i kontracepcijske pilule

Inda

Cula sam da Gospina trava smanjuje djelotvornost kontracepcijskih pilula ... da li je to istina?

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Inda,
zna se da različiti lijekovi smanjuju djelotvornost kontracepcijskih pilula pa je moguće da će i različiti biljni pripravci imati sličan učinak.

sil-va

Pozdrav,
1. Što sve može smanjiti učinkovitost kontracepcijskih pilula?
2. Pijem vitamine (šumeće tablete), dali to utjeće?
3. Dali Maxflu (šumeće tablete) utjeće na smnjenje djelotvornosti pilula?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana,vitamini kao i maxflu ne utječu na djelotvornost kontraceptivnih pilula.

pomozite

poštovani.. može li ulje gospine trave s kojim se namažem utjecati na djelotvornost kontracepcije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.

anamarija345

Postovani, je li mi smanjena zastita logesta ako sam popila gutljaj caja u kojem se nalazila gospina trava s jos dvije biljke. Pilulu Logesta pijem ujutro, a caj sam zabunom popila navecer.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pročitajte uputstvo koje ide s pilulama. Svakako umanjuje učinak. Ne ide jednos drugim.

anamarija345

Procitala sam uputstva i nisam namjerno popila, saznala sam da caj sadrzi gospinu travu nakon jednog popijenog gutljala. Nadala sam se da tako mala kolicina tj. Jedan gutljaj popijen jednokratno mozda ipak ne smanjuje ucinkovitost, a radilo se i o mjesavini bilja, nije bila samo gospina trava. Molim vas da mi odgovorite postoji li mogucnost trudnoce buduci da sam dan ranije imala nezasticen spolni odnos? Mogu li sto uciniti da sprijecim trudnocu ? I koliko dugo trebam zastitu smatrati smanjenom? Molim vas da mi odgovorite i hvala vam puno na ulozenom vremenu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jedan gutljaj neće umanjiti učinak pilula. Ne treba dalje dodatna zaštita ako ga ne konzumirate.

anamarija345

Nastavak na prethodno pitanje...ima li smisla piti Ellaone pilulu da bi se sprijecila nezeljena trudnoća?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ima smisla ako ste imali nezaštićeni odnos.

maja2809

poštovani, pijem lindinette 20, ginekologica mi je preporucila acidosalus vaginalete radi ucestalih gljivicnih infekcija. Zanima me posto u tim vaginaletama ima gospine trave da li to smanjuje ucinak kontracepcijskih tableta?
hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vaginalete neće smanjiti učinkovitost kontracepcije.

Pepi10

Poštovani,
Uzimam Adexa pilule već preko dvije godine.
Jučer navečer u 18h sam popila 5.tabletu iz pakovanja, a 2 sata kasnije tijekom večere sam probala gutljaj aperitiva na bazi nekoliko trava i tek kasnije saznala da je jedna od tih trava gospina trava.
Zanima me je li djelotvornost pilula sada smanjena i trebam li se zabrinuti ako sam dan prije imala nezaštićeni odnos? Kolika je mogućnost da uskoro dođe do ovulacije?

Za svaki slučaj sam popila još jednu tabletu 6 sati nakon ovog aperitiva- ne znam jesam li dobro postupila i trebam li još nešto napraviti?

Puno hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinkovitost pilula nije smanjena i nije bilo potrebe za dodatnom tabletom. No, neće se ništa loše dogoditi jer ste je uzeli.

anazpu

Poštovani,

zbog problema s prištićima i potkožnim prištevima trebala bih koristiti kremu koja sadrži macerat gospine trave.
Pijem Lindynette 30.

Može li mazanje kreme po licu utjecati na učinkovitost u sprječavanju trudnoće?

Srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krema neće utjecati na učinkovitost kontraceptiva.

seka157

Poštovani
Da li čaj lista od peršina može uticati na efikasnost pilule za konstracepciju , tačnije Yaz pilule???

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, čaj od peršina nema nikakvog utjecaja na učinkovitost pilula.