HcG i krvarenje

juliana

Poštovana dr. Kupešić,
prvi dan posljednje menstruacije je bio 07.07.2001/ciklus 28 dana/. Nalaz ultrazvuka obavljenog 16.08. potvrdio je da se radi o trudnoći.Citiram:"u cavumu uterusa inicijalni gest. obruč FS- 5 mm. Ispod njega uska anehogena zona koja bi odgovarala decidualnom krvarenju. Desni jajnik sa žutim tijelom pojačane vaskul. U duglasu nema slobodne tekućine". Preporučeno mi je mirovanje. Beta HcG 16.08. = 2590 te 20.08. = 5000. Iduća kontrola HcG je 27.08.2001.
Inače osjećam se dobro, neodređeni tupi bolovi u abdomenu su prestali i nisam imala nikakvo vaginalno krvarenje. Ono što me zabrinjava je sporo povećanje razine HCG. Koji su mogući uzroci decidualnog krvarenja? Imam jednu urednu trudnoću i porod iza sebe i dvije izvanmaternične trudnoće /odstranjen lijevi jajovod/za koje nije pronađen uzrok / 2 laparaskopije /. Redovno obavljam sve preglede uključujući i briseve cerviksa na uzročnike infekcija. Nalazi su mi UVIJEK
u redu. Zabrinuta sam za ishod ove trudnoće. Napominjem da je prilikom prvog UZV pregleda isključena mogućnost ponovne izvanmaternične trudnoće.
Molim Vas za savjet.
Unaprijed zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Julijana,
Ovakav nalaz usporenog povećanja beta hCG-a može nagovijestiti neprimjereni razvoj rane trudnoće poput anembrionalne trudnoće ili missed abortiona, ali uvijek je poželjno tzv. biokemijske parametre usporediti s ultrazvučnim nalazima. Vrlo je važno nakon određivanja beta hCGa vidjeti ultrazvučni transvaginalni snimak koji treba potvrditi postojanje srčane akcije ploda i jasan razvoj žumanjčane vrećice. Decidualno krvarenje nerijetko se javlja i u normalnih trudnoća te ako je izolirani nalaz ne mora Vas posebno zabrinjavati. Ono što je bilo osobito važno u Vašem slučaju je isključiti postojanje izvanmaternične trudnoće.Puno sreće prilikom daljnjeg praćenja.

juliana

Poštovana dr. Kupešić,
zahvaljujem Vam na savjetu. Slijedeći ultrazvučni pregled imam ovaj tjedan. Danas sam napravila još jedan HCG test/ rečeno mi je da je veći od 50,000/ te da onaj posljednji nije bio 5,000 već 9,600 /???/.
Pokušala sam izračunati vrijeme potrebno za dubliranje HCG-a.
1. test 2,590 16.08.01.
2. test 9,600 20.08.01.
3. test 50,000 27.08.01.
Tj. 50,1 sati za dubliranje između prvog i drugog te 70,6 sati između drugog i trećeg testa.
Nadam se da je to puno "bolji" rezultat od prijašnjeg.
Sa štovanjem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Julijana,
Ovi nalazi su doista obećavajući te Vam iskreno želim puno sreće u daljem praćanju trudnoće.