Hematom

djurdjica_9

Poštovani, trudna sam 8+6 tjedana. Jos prije tri tjedna su mi otkrili hematom uz rub gestacijske vrecice koji je mjeren 1,53x2,73 cm. Danas sam bila na kontroli, beba lijepo napreduje, dugacka je 21 mm i srce uredno kuca. Hematom je oko 20 mm, i dalje prisutan. Uzimam terapiju utrogestan 3x2 vaginalno, andol 100x1 i folacin 5 mg. Tegoba nemam, imala sam smeckasti sekret dva tjedna, od proslog tjedna se povuklo. Primarna ginekologinja mi je rekla da strogo mirujem, a danas sam bila privatno i taj doktor mi je rekao da gledam sto vise odmarati, ali da mogu u krace setnje, skuhati rucak i sve sto ne iziskuje vece fizicke napore. Sto Vi preporucujete? Iduca kontrola mi je za tri tjedna i nadam se da ce se hematom napokon resorbirati...Unaprijed zahvaljujem na svakom savjetu!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hematom će se resorbirati. Ne morate strogo mirovati, ali izbjegavajte veće fizičke napore. Šetnje i obavljanje lakših kućanskih poslova su dozvoljeni.

Draganako

Postovani,
Trudna sam 7 nedjelja i jucer mi je dijagnostikovan hematom od 2cm. Doktor mi je prepisao utrogestan 2x2 i mirovanje dvije sedmice. Ono sto mene zanima je da li hematom moze uzrokovati bolove jer ja vrlo cesto (ne konstantno) imam bolove u donjem dijelu trbuha.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hematom ne uzrokuje bolove. Hematom je čest nalaz u ranoj trudnoći, može uzrokovati krvarenje i uglavnom se spontano povlači.. Savjetujem analizu urina.

Minnie7

Pozdrav, trudna sam 7 tt i prokrvarila sam jako malo i imala sam smeđi iscjedak. Otišla kod ginekologa, sa bebom je sve u redu međutim sa strane je hematom. Dobila sam mirovanje 10 dana i utrogestan 2x2 vaginalete. Sad me zanima, od kad stavljam vaginalete vise ne krvarim niti imam iscjedka pa jeli bitno kravariti da hematom izađe ili ne?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hematom će se resorbirati. Dakle, ne mora se isprazniti krvarenjem.

Minnie7

Hvala na odgovoru.
Hematom je manji 7x5 mm.
Zanima me sto smijem raditi i dali moram strogo mirovati?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za strogim mirovanjem. Izbjegavajte dizanje tereta i veće napore. Taj hematom sigurno neće naštetiti trudnoći.

Minnie7

Hvala na odgovoru. I još samo jedno pitanje.
Kad hematom nestane, dali se više može pojaviti i dali ostatak trudnoće mogu sve normalno raditi?

Ivo Balenović, dr. med.

Kad se povuče hematom se više neća javljati. Možete raditi sve normalno.

Minnie7

Hvala na odgovoru, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.