Hormoni

Ivana

Poštovana doktorice Kupešić,molim Vas da mi kažete da li se u slučaju da je uzrok ponovljenih spontanih pobačaja uzrok hormonske prirode od pretraga hormona mora mjeriti samo koncentracija progesterona u serumu od 21.-24.dana ciklusa ili se moraju mjeriti i drugi hormoni.Ako da koji su to hormoni i u kojem djelu ciklusa se moraju mjeriti te kako to može utjecati na spontani pobačaj.Puno,puno Vam zahvaljujem na Vašoj nesebičnoj pomoći i razumijevanju za naše probleme.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Ivana,
Na gubitak trudnoće mogu utjecati brojni faktori, no ukoliko se sumnja na hormonski uvjetovani gubitk trudnoće tada je uzrok neprimjerena funkcija žutog tijela i smanjeno lučenje progesterona. Zbog toga Vaš liječnik inzistira na određivanju ovog hormonskog parametra. U sklopu daljnje obrade valjalo bi isključiti bolest štitnjače ili hormosnki poremećaj u vidu policističnih jajnika koji ima značajno povećanu stopu spontanih gubitaka trudnoće.
Ipak, gubitak trudnoće tek je u malog postotka pacijentica uvjetovan hormonskom insuficijencijom, već se mora isključiti:
1. anatomska anomalija ili nepravilnost maternice (poput submukoznog mioma, intrauterinih priraslica, polipa)
2. infektivni čimbenik (klamidija, ureaplazma, mikoplazma, aerobne i/ili anerobne bakterije)
3. kromosomska abnormalnost
4. imunološki uzroci
Puno sreće u Vašim nastojanjima da postanete majkom.