hpv

ira

poštovani,
možete li mi objasniti koji su simptomi hpv-a kod muškaraca i žena i da li je hpv izlječiv? za sada toliko! HVALA!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U simptome HPV infekcije spada pojava šiljastih kondiloma (bradavica) u genitalnom području muškaraca i žena (na koži penisa i skrotuma i pubičnog područja u muškarca, te na vanjskom spolovilu i rodnici, te perinealnoj regiji žene). Što se tiče terapije ovih promjena ona se sastoji u premazivanju kondiloma 20% podofilinom, smrzavanjem tekućim dušikom, laserom ili kirurškim odstanjenjem. Najvažnije je učiniti tipizaciju HPV-a kako bi se odredio stupanj rizika.