HPV

julija

Poštovana, zanima me tko predlaže eventualnu tipizaciju na HPV, ginekolog ili mi same moramo to zahtjevati. Idem redovito na preglede već 15 godina i nikada mi niti jedan ginekolog to nije niti spomenuo.
Hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Julija,
Indikacija za HPV tipizaciju je odstupanje u Papa nalazu, visoko rizično spolno ponašanje (promiskuitet), uporne i teško izliječive bakterijske i/ili klamidijske infekcije, itd. . Ukoliko ne spadate niti u jednu od rizičnih skupina (obzirom na skupoću testa) ova se pretraga ne uobičava poduzimati. Svakako, nužnost obavljanja ovakve pretrage sagledava specijalista ginekolog i po potrebi izdaje potrebitu uputnicu za visoko specijaliziranu ustanovu.