hpv dna aza

ivanka

ako je hpv dna-aza pozitivna da li to znači da ja imam hpv i da li se trebam liječiti?da li je to predstavlja neki rizik i da li će imati posljedica?
unaprijed se zahvaljujem na pojašnjenju.

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Ivanka, da to znači da ste zaraženi HPV virusom, samo treba znati iz koje skupine niskorizične ili visokorizične za razvitak upalnih promjena na sluznici vrata maternice. Tek tada se može dati prognoza.
Ukoliko je niskorizična tada se kroz 3 mjeseca ustezanja od spolnih odnosa možete i u potpunosti izliječiti. Kod visokog rizika treba redovito kontrolirati papa test. Specifični lijek za sada ne postoji.